Doğalgaz Proje çizimi Ankara  ilimizde Başkentgaz yetkili firmalar tarafından yapılmaktadır. Doğalgaz tesisatının kurulumu ve işletme hazır hale getirilmesi  ustalık gerektiren ve hassaslıkla yapılması gereken bir prosedürdür. Rastgele yapılan işler istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Bu tür sonuçlarla karşılaşmamak için güvenilir firmalar ile iletişim kurmakta fayda vardır. Doğalgaz Proje Çizimi çizim yetkisi bulunan şahıslar tarafından çizilmektedir.Yetki sahibi firma ve şahısların yaptıkları projeler mutlaka imzalı olmalıdır. Çizimler çoğunlukla pc ortamlarında  uygulanmaktadır. Bilgisayar ortamında uygulanan bu işlemler gerçeği bire bir yansıtmalıdır. Başkentgaz yetkili firmalar doğalgaz proje çizimi yaparken pekçok detaya önem vermek zorundadır. Bu sebeple yapılan kroki kesinlikle yetkisi bulunan mühendislik şirketleri yönünden yapılması gereklidir. Yetkili tesisat şirketleri denetim firması ile görüşme talep ederek denetim için randevu alır.

Kimler Doğalgaz Projesi Çizimi yapabilir?

Tesisat kurulumu kurs görmüş kendisine yetki verilmiş mekanik tesisat ustaları tarafından yapılır. Krokinin oluşturulması Makina Mühendisi tarafından yapılır. Makina mühendisinin kurs görmüş olması ve yetki belgesi alması gerekir. Kroki oluşturulduktan sonra onaylanır ve yetkili usta tarafından krokiye göre kurulum yapılır. Mekanik projede tespit edilen tesisat kurulumu ve planlamaları bu aşamalarda gerçekleşir. Kent Mühendislik ve Isı Sistemleri kadrosunda yer alan mühendislerimiz tarafından çizilen projeler, tesisatçılarımız tarafından kurulmaktadır. Bu noktada mühendislerimizin ve tesisatçılarımızın ortak hafıza yürüterek çalışmaları, sizlerin ısınma ihtiyacınızı daha basit ve daha hızlı bir şekilde karşılamanıza yardım eder. Tesisat kurulumunuz için yetki sahibi olan firmamız tarafından yapıldığı için abonelik açılımda  yahut bağlantısında rastgele bir problemle karşılaşmanız dahi mümkün değildir. Yetki belgemizin bulunması ve profesyonel çalışmalarımız, rastgele bir problemle karşılaşmanızı engellemektedir.

Yeni binalarda mütahitler ısıtma ve su tesisatlarının yapımını üstlenmekte olup yetki sahibi firmalarla uyuşma sağlayarak tasarı çizim prosedürünü yaptırmaktadırlar. Çizilen projeler Başkentgaz’a sunulup onaylandıktan sonra Başkentgaz personeli ile beraber kontrole gelinmektedir. Yaşanabilecek bir terslik durumunda gaz arzı yapılamamakta tesisat mühürlenerek kullanıma kapatılmaktadır.

Doğalgaz projesi fiyatları

Doğalgaz Proje çizimi fiyatları  her firmanın yapmış olduğu işlemlere göre farklılık göstermektedir. Normal bir tasarım fiyatı daire başına aşağı yukarı olarak 500 TL – 750TL arasında farklılık göstermektedir. Bu ücretler görecelidir. Piyasa koşullarına göre değişim gösterebilir.

Doğalgaz Proje Çiziminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu işlem için günümüzde  bir yetkisi ve kanuni olarak tesisatlara müdahale hakkı olmayan birtakım şahıslar götürü hususu ile sizlerle uyuşma sağlıyor ve birtakım mühendislere projeyi çizdirebiliyorlar. Bu sebepten siz müşterilerimiz doğru hizmet alabilmek için güvenilen  mühendislik firmalarıyla şahsen  iletişime geçmelisiniz. Kurumsal olmayan ve yetkili firmalar listesinde  bulunmayan şahıslara doğalgaz tesisatı tasarı çizimi yaptırmamanızı kesinlikle tavsiye etmekteyiz.  Unutmayın ki doğalgaz tesisatı ve tasarı çizimi çok dikkat gerektiren ve mühendislik diploması gerektiren işlemlerdir.

Nelere dikkat etmelisiniz?

• Kolon hattınızı (bina hattı) veya iç tesisatınızı yaptıracağınız firma ile kesinlikle yazılı bir sözleşme yapmalısınız.

• Sözleşmede  kullanılacak malzemenin türünü, niteliğini, cihazın markasını, başka isteklerinizle beraber ödeme şeklinizi maddeler hainde  muhakkak listeleyin.

•  Sözleşmenize uygun olmayan bir durumla karşılaştığınızda, Başkentgaz Dağıtım şirketinden firma ile ilgili bilgi temin edebilirsiniz.

• Yaptığınız sözleşme hem sizin, üstelik sertifikalı  firmanın sorumluluklarını belirleyecektir.

Doğalgaz Proje çizimi hangi durumlarda red edilir?

Doğalgaz iç tesisat projelerinin, standart ve mevzuatlara göre denetimine uygun değilse rededilir.  Red edilen tasarı, yetki sahibi iç tesisat firması yönünden rededilme nedeni ortadan kaldırılarak yineleme Başkentgaz onayına takdim edilir. Onaylanan iç tesisat projesinin   montajı, yetki sahibi firma yönünden projeye göre gerçekleştirilir. Bu işlemlerden sonra yetki sahibi iç tesisat firması montajı sonuçlanmış tesisat için  tesisat kabul randevusu talebinde bulunur.

Kombi değişiminde proje gerekli midir?

Kombi değişimlerinde eski kombinize göre daha  yüksek kalorili bir kombi tercih edildiğinde güç arttırımı yapıldığından bunun projede gösterilmesi lazım olur. Tesisat ve sayaç hesaplamalarının yeni yüksek kalorili kombiye göre yapılması önem arzeder. Sonuç olarak doğalgaz projesi çizilmesi lazım olur. Ev veya işyeri yenileme ve  tadilat işlemlerinde de  yeniden çizim ve onay gereklidir. 

Onay sürecinde  bağlantılar kontrol edilir,  sızdırmaz olmasına itina gösterilir. Boruların kelepçe ve konsollarla duvara sıhhatli bir şekilde sabitlenmesine bakılır. Tesisat duvar içinde kesinlikle bulunmamalıdır. Yangına karşı dayanıklı sağlam malzemeler kullanılmalı, doğalgaz borularının elektrik tesisatlarına mesafesi maximum mesafede olması gereklidir. 

Krokinin makina mühendisi tarafından çizimi esnasında tespit edilen gaz açılmasına yahut sayaç montajına mani olacak eksikler müşteriye bildirilir.  Bildirilen eksikler (Havalandırma, Cam menfez, ocak ve benzeri. gibi) müsteri yönünden gaz randevu tarihine kadar giderilmelidir. 

Başkentgaz gaz açma işlemleri 5-15 iş günü arasında zaman farklılığı göstermektedir. İş yoğunluğuna göre zaman aralığı değişse de müşterinin mağur olmamasına özen gösterilir.

Başkentgaz yetkili firmalar arasında yer alan ve yetki sahibi olan firmamız, çizilen projelerin daha kısa sürede tasdik almasını dahi sağlar.

Doğalgaz Tesisatı ve Mekanik Projede Profesyonellik   Günümüzde en çok tercih edilen ısınma tekniği ve aracı olan doğalgaz, türlü tesisat kurulumları yardımıyla evlere ulaşmaktadır. Firmamız doğalgaz proje çizimi ve ısı sistemleri alanında bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere hazır bulunan yetki sahibi bir firmadır.