Türkiye’de en çok kullanılan en iyi kombi markaları konusunda  araştırmamız sadece markaların kalitesiyle değil,  servis ağına, müşteri memnuniyetine, müşteri şikayetlerine yapılan dönüşlerin hızı gibi bir çok kritere göre ele alınmıştır.

En çok tercih edilen kombi markaları

Buderus listenin ilk sırasında yer almaktadır.  Buderus, üstün Alman kalitesini bize en iyi  yansıtan cihazlardan biridir. Ülkemizde çok fazla reklamı yapılmamasına rağmen aktif olarak kullanılan piyasadaki en önemli kombi markalarından bir tanesidir. Son günlerde en çok satışı artan ve kalite anlamında müşteri memnuniyetini kazanmış kaliteli ürünlerden biridir.

Listenin ikinci sırasında da yine bir Alman üretimi yer almaktadır. Almanya’da da oldukça tanınmış olan Vaillant, Türkiye’de ve bölge ülkelerinde reklam vermek için de oldukça fazla çaba sarfetmektedir. Yüz elli yıla yakın bir süredir ısıtma ve soğutma sistemleri üzerinde üretim yapan firma, piyasanın en güvenilir firmalarından biridir. Alman üretimi olması da ürünü bir adım daha öne çıkarıyor diyebiliriz.

1950’li yılların başında üretime başlayan Demirdöküm, 2007  yılında Alman Firması olan Vaillant Group’a aktarılmıştır. Vaillant Group bünyesindeki Demirdöküm, Türkiye’de oldukça yüksek miktarda satış yaparak, tercih edilen cihazlardan biri olup, yurtiçi satış  yurt dışı ihracaat yaparak ısıtma-soğutma sektöründe oldukça ön plana çıkmaktadır.

Türkiye’de ısıtma ve soğutma sistemleri alanında ilklerin firması olan Demirdöküm, Türkiye’de ilk kombiyi pazarlayan markadır. Geniş alana yayılmış servis ağı ve yetkili servisleriyle de  ihtiyaçlara fazlasıyla cevap verebilmektedir.

 Viessmann  yine bir başka Alman firmasıdır. Bazı müşteriler tarafından en iyi olarak da kabul edilen Viessmann, Alman enerji şirketidir. Bölgede lider firmalardan biri olan Viessmann, verimli, tasarruflu ve güvenilir cihazlar üreterek Türkiye pazarında da pozitif yorumlar almıştır. Müşteri memnuniyeti açısından tatminkar sonuçlara ulaşarak, tercih edebileceğimiz en iyi cihazlar arasında yerini almaktadır.

 Bosch  ısıtma sektörünü adeta ele geçirmiş olan Almanların bir diğer markasıdır. Cihazların kaliteli olmasından dolayı listemizde yer almayı hakeden firmalardan birisi olmuştur. Özellikle beyaz eşya sektöründe önemini müşterilerine kanıtlamış olan Bosch, ısıtma sektöründe de güven vermektedir.

 Elektronik ve mühendislik firması olan Bosch,  ısı sistemleri ile  başarılı ve güvenilir cihazlar üretmeyi başarmış durumdadır. Bosch marka cihazların fiyatları da Türkiye piyasasında oldukça makul seviyelerde diyebiliriz.

 Daikin listemizde yer alan bir diğer kombi markaları arasında yer almaktadır. Bu sefer cihazın üretim yeri Almanya değil Japonya’dır. Japon üretimi olsa da dünyanın bir çok ülkesinde pazar yeri bulunan Daikin, daha çok soğutma sistemleri satışı ile tanıdığımız çok uluslu bir firmadır.

Isıtma sistemi  pazarındaki yerini alan Daikin, çok sayıda cihaz modeli üreterek piyasada kendini kanıtlamış duruma gelmiştir. Dünyanın en çok bilinen firmalarından biri olan Daikin’ın yine kaliteli ürünler piyasaya sunması şaşırtıcı değildir. Daikin, ısıtma sektöründe de soğutma sektöründe olduğu gibi yüksek müşteri talebi almayı başarmış durumdadır.

 Airfel, pek  reklam yapmıyor olsa da, yine de bu ürünü tercih eden  müşteriler bu firmadan fazlasıyla memnun görünmektedir.  Düşük tüketim değerleri ve yüksek verime sahip olan Airfel, Türk firması olmasına rağmen Daikin firması tarafından satın alınmıştır. Ülkemizde  üretimi yapılarak yurt dışında 35’i aşkın ülkeye ihracatı yapılan ürünler, fazlasıyla güvenebileceğiniz cihazlardan birisi olmuştur.

ECA sıkça duyduğunuz kombi markaları arasında yer almaktadır. Türk üretimi olan ECA cihazları da güvenilir  üreticilerden biridir. ECA, ısıtma ve soğutma sistemlerinin yanı sıra sıhhi tesisatta da kullanılan ürünlerin üreticisi olarak dikkatimizi çekmektedir. Güçlü bir marka olan ECA, en iyi cihazlar listemizdeki diğer ürünler gibi yüksek müşteri memnuniyeti almış olma özelliğine sahiptir. Güvenle satın alınabilecek cihazlar üretmektedir.

Alarko iyi yapımış  reklamından kaynaklı olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Alarko, ısıtma sistemleri arasında bir diğer güvenilir markadır. Alım (AL), Araştırma (AR), Komple Tesis Kurma (KO) kısaltmalarının yapılmasıyla oluşan firma ismi, yıllardır Türkiye’de çok tercih edilmektedir. Isıtma sektöründe de müşteriye güven veren Alarko ürünleri, %100’ün üzerinde yüksek verim sağlayabilen düşük emisyon oranı ile çevre dostu olan modellere sahiptir. Yüksek verimlilik ve yakıt tasarrufu konusunda da kendini göstermiş olan Alarko, müşteri memnuniyetini kazanmış seviyeye gelmiştir.

Baymak adını sıkça duyduğunuzve iyi olarak  düşündüğümüz çok sayıda model seçeneği ile ısıtma sistemleri pazarında yer alıyor. Türk firması olarak kurulan marka hızla gelişen şartlar içerisinde tüm hisselerini satmış olup, günümüzde Hollanda’ya ait BDR Thermea firması tarafından üretilmektedir. Ülkemizde çok sayıda yetkili bayisi ve yaygın satış noktası bulunan Baymak, bu özelliğiyle de müşterilerin tercihleri arasında yer almaktadır. Hollandalı BDR Thermea, Avrupa’nın en başarılı iklimlendirme firmaları arasında yer alan şirketlerden birisdir. Yüksek teknolojiye dayalı cihazlar üretmektedir. Düşünmeden  satın alabileceğiniz cihazlardan biridir.